Monthly Archives: January 2012

Lugz Wheat Cream Gun Men's Brigade Fold Shoe

Review: Lugz Brigade Fold Men’s Winter Shoes

And now a first at Out of Debt Again. My dear husband, known to the blogosphere as Mr. Accountability or “Mr. A” has agreed to help me with a blog post today reviewing a pair of Lugz boots. Since October 1993, Lugz has been creating shoes that are not only reasonably priced, but stylish and dependable.  The shoes are built with quality materials and rugged craftsmanship, and the boots from their newest men’s line “The Elite Collection” feature leather uppers… Read the rest
Best of the Best Blogger Series

Mrs. Accountability Interview Best of the Best Blogger Series #39

I am delighted and honored to be interviewed by Bill Hazelton over at Credit Card Assist in his Best of the Best Blogger Series.  Bill did an excellent job summarizing my financial life story and we chatted about stress management, deprivation mindsets and shopping at Costco.  It is quite an honor to find myself amongst other great bloggers like The Financial Blogger, Financial Samurai, Len Penzo, Couple Money, Give Me Back My Five Bucks, and BripBlap, just to name a… Read the rest

Compare Insurance and Save Money

It’s a good idea to check insurance rates at least once a year to ensure that you’re getting the best deal and making the most of your hard earned dollar.  Do make sure you have your current policy on hand as you make your comparisons so that you are able to compare apples to apples. The youngsters in our midst won’t remember how it was back in the olden days before we had the Internet to easily compare insurance rates. … Read the rest
Homemade Tortillas from Jason's Oma http://www.flickr.com/photos/brenbot/6251336334/

Save Money Make Your Own Homemade Flour Tortillas Recipe

The cost of flour tortillas has become amazingly expensive!  Not too long ago, you could buy a dozen pack for a dollar but nowadays the package contains 8 or 10 and costs almost three bucks!  Are the producers lacing these with flakes of gold? For example, at the writing of this post, ShopRite has an eight count package, which weighs 20 ounces and costs $2.79. COST COMPARISON – BUY OR MAKE YOURSELF? At this price, you’re paying 35 cents per… Read the rest