Category Archives: Recipes

Grilled Pork Loin

Grilled Pork Loin – The Most Delicious Way to Cook This Inexpensive Meat

Whole pork loin goes on sale at least once a month for under two dollars a pound.  I’ve seen it for $1.77, $1.88 or $1.99 a pound. The only drawback is the requirement to purchase a large amount of meat at the same time which usually amounts to 8 to 10 pounds of meat. The upside is you can grill the whole thing at once and end up with enough cooked meat for several meals depending on how many people… Read the rest
Soft Shelled Tacos with Homemade Salsa or Hot Sauce

Salsa Recipe – Make Your Own Salsa for About One Dollar a Quart

My favorite brand of salsa is . I prefer it because it has all natural ingredients and contains no preservatives.  But it is rather expensive, the current regular price is $3.97 for 24 ounces. Sometimes Herdez goes on sale, and sometimes coupons are available so the cost can be lowered, but we use so much salsa that it is cost prohibitive.  $4 for three cups.  That comes to $1.33 per cup! It’s silly to buy salsa when you can make… Read the rest
Homemade Tortillas from Jason's Oma http://www.flickr.com/photos/brenbot/6251336334/

Save Money Make Your Own Homemade Flour Tortillas Recipe

The cost of flour tortillas has become amazingly expensive!  Not too long ago, you could buy a dozen pack for a dollar but nowadays the package contains 8 or 10 and costs almost three bucks!  Are the producers lacing these with flakes of gold? For example, at the writing of this post, ShopRite has an eight count package, which weighs 20 ounces and costs $2.79. COST COMPARISON – BUY OR MAKE YOURSELF? At this price, you’re paying 35 cents per… Read the rest
Smoothies

Save Money Making Your Own Smoothies – 8 Yummy Recipes

I was looking at the Serious Eats site and they listed their top 10 favorite smoothies in New York. Wow!  Expensive!   Prices ranged from $4.50 to $10.00 to what looked to be a 16-ounce serving. I know these prices aren’t exclusive to New York either, as I’ve seen some pretty hefty prices here in Arizona. Most of the smoothies listed looked delicious, but there’s no need to spend that kind of money on a smoothie when you can make one… Read the rest