The Price of Bread is Outrageous!

Can you believe the price of bread from the store? Over four dollars a loaf for some types! Goodness!  I don’t really eat much bread, but Mr. A likes to have sandwich bread on hand for sandwiches.  He always tries to buy bread that is on sale, or at least the cheapie store brand pretend wheat – you know the kind that looks like white bread but it’s brown colored?

I love fresh baked bread, but I don’t make it very often, mostly because I love it so much that I eat too much of it! And I have never figured out how to make homemade bread that slices up like store bought sandwich bread. Speaking of baking your own bread, check out Frugal Babe’s solar oven bread for real frugality!

I wish there was a bread store in the little town where we do most of our shopping. When we first moved out here, we would go to the other little town, in the opposite direction, and they had a bread store. It was so nice to be able to get good quality bread for less than a dollar a loaf. It was definitely worth the time to make one more stop.  But now it would cost us more money in gas than the savings if we tried to shop there just to get good prices on bread.

When I was growing up we always shopped the day old bread store.  The one we went to had a deal where their paper receipts had red stars throughout the roll in the register.  If your receipt had a red star, you got your purchase FREE!  I think it happened once or twice, but the only thing is my mom couldn’t really afford to buy a whole bunch of stuff.  I mean, it’s not like we bought everything we wanted and if we got a red star, good, if not, no big deal. No, we were on a tight budget and our purchases rarely included any “goodies”.

A friend of mine was telling me how poor she was when she was raising her six children. Her husband was the only one working, and her best friend had seven children. I guess her best friend had a lot of trouble with men, and so they were often living in the same house. Thirteen children with only one breadwinner.  They had no other choice but to shop the bread store!

Some people wouldn’t shop from the day old bread store, but do you know the bread from these stores often seems much fresher than the bread you can buy in the store?   I think sometimes it might be. I don’t know how it works. But I do like their prices.

So do you shop the day old bread store?   Are you lucky enough to have one in your area?

Yours Truly,

OUT OF DEBT AGAIN is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to AMAZON.COM. OUT OF DEBT AGAIN is an affiliate for several companies and may be compensated through advertising and marketing channels. This post may contain affiliate links.

Be Sociable, Share!

Related posts:

5 comments to The Price of Bread is Outrageous!

  • I grew up in europe. We had bakeries everywhere! They would also sell fresh baked bread and it was alot cheaper. My mom still lives in europe and shops from bakery for bread never from grocery.

    [Reply]

    Mrs. Accountability Reply:

    I have always thought that would be neat to live in an area like that where life is not so hectic and it’s just normal routine to take a little walk to the store and buy fresh vegetables and bread for dinner. Thanks for your comment, Berry Girl!

    [Reply]

  • pidgeon92

    I rarely buy bread anymore, I now bake my own…. I haven’t figured out white bread yet, but it is easy and really cheap to make a good Italian loaf. I use the recipes in this outstanding book:

    Artisan Bread in Five Minutes a Day: The Discovery That Revolutionizes Home Baking

    Having a good baking stone is essential, but no other special equipment is required…. The recipes in this book also make very good pizza crust and other items…. I use the same simple recipe to make English muffins, pizza crust and Italian bread. If I had to add it up, I think the four-pound batch costs me less than $1, and I use it to make 3 or four different items.

    [Reply]

    Mrs. Accountability Reply:

    Thanks for the recommendation on the book, that sounds great, only 5 minutes a day!

    [Reply]

  • We buy our bread at Costco and get two loaves for the price of one at the grocery store. I would shop at the day old bread stores, but they are getting few between here in Southern California.

    [Reply]

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Splyced Hosting